ŚWIERKOWY ZDRÓJ MEDICAL SPA Iwonicz Zdrój

standard-title Turystyka – Warto zobaczyć!

Turystyka – Warto zobaczyć!

BIESZCZADY

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich, między Przełęczą Łupkowską a Przełęczą Wyszkowską. Najwyższy szczyt Bieszczadów to znajdujący się na Ukrainie Pikuj zaś na terytorium Polski – Tarnica. Większość szczytów porastają połacie łąk zwane popularnie połoninami. Bramą w Bieszczady jest Sanok, w którym zwiedzić można cerkiew Świętej Trójcy, zrekonstruowaną starówkę wokół rynku, a przy pomniku Dzielnego Wojaka Szwejka zrobić pamiątkowe zdjęcie. Kulminacją wycieczki jest Zapora w Solinie, będącą elementem Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, dzięki której powstało „Bieszczadzkie Morze” czyli Zalew Soliński. Następnie proponujemy przejazd w stronę Cisnej z przystankiem w Jabłonkach, gdzie znajduje się pomnik gen. Karola Świerczewskiego i zwiedzenie samej Cisnej z największą jej atrakcją – knajpką Siekierezada. Po krótkim przejeździe do Komańczy udać się można na spacer do Klasztoru Sióstr Nazaretanek gdzie internowany był kardynał Stefan Wyszyński.

KROSNO

Miasto lokowane w widłach rzek Wisłoka i Lubatówki w  pierwszej połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Niegdyś zwane „małym Krakowem”, do dzisiaj urzeka pięknem średniowiecznych kościołów i renesansowych zabytkowych kamieniczek. Bogata tradycja wytwórstwa szkła ozdobnego oraz użytkowego rozsławiły miasto i sprawiły, że jest aktualnie znane w Polsce i na całym świecie.. Najbardziej charakterystycznym obiektem miasta jest Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie znajdują się wyroby z podkarpackich byłych i istniejących hut szkła.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Pierwsze w Polsce, interaktywne Centrum Dziedzictwa Szkła (wystawy, pokazy hutnicze, zdobienia szkła, jedno z trzech w Polsce malowidło w „3D” – trójwymiarowej technice, wybijanie szklanej monety, projekcja filmu, piwnice przedproże pod płytą krośnieńskiego rynku, sklep firmowy). Szklane wyroby z Krosna cenione są za wspaniałą jakość i najwyższej klasy wzornictwo. W sklepie firmowym istnieje możliwość zakupu unikatowych wyrobów. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie w 2013 roku zwyciężyło w dwóch ogólnopolskich konkursach. W plebiscycie zorganizowanym przez National Geographic Traveler obiekt został wybrany jednym z „7 cudów Polski”. CDS otrzymało także certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w kraju. Do tej pory w Centrum Dziedzictwa Szkła gościli: Prezydent Bronisław Komorowski, znany prezenter telewizyjny Jarosław Kret, dziennikarz, radiowiec, pisarz, konferansjer Roman Czesarek, wokalista, kompozytor i muzyk Czesław Mozil, kompozytor i wokalista Marek Dyjak, wdowa po Prezydencie Kaczorowskim Karolina Kaczorowska, drużyna Asseco Resowia.

ODRZYKOŃ i PRZĄDKI

Rezerwat Przyrody Prządki tworzy zespół ostańców skalnych. Skały te sięgają nawet ponad 20m wysokości, zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji stworzył swoje oryginalne kształty. Niektóre skały mają własne nazwy: Prządka-Baba,  Prządka-Matka, Herszt. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosiła, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w dni świąteczne. Na terenie wsi Odrzykoń, na kamiennym wzgórzu o wys. 452 m, wznoszą się ruiny gotyckiego zamku rycerskiego Kamieniec. Jego celem była ochrona południowych granic kraju przed napadami z Rusi i Węgier. Pod koniec XVI wieku zamek dolny odziedziczyli Firlejowie a górny Skotniccy. Pomiędzy tymi dwoma rodzinami przez wiele lat trwał spór o mur graniczny i będącą we wspólnym posiadaniu studnię, a historia ta została utrwalona przez Aleksandra Fredrę w „Zemście”.  Na kanwie sztuki teatralnej Fredry powstał film wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę. 

RYMANÓW

Rymanów to liczące 3700 osób miasteczko gdzie wybrać się można na spacer  ścieżką historyczną wiodącą od Synagogi, w kierunku kościoła św. Wawrzyńca, cmentarza katolickiego, kirkutu, ochronki, a kończącą się na cmentarzu jeńców radzieckich. Proponujemy również zwiedzanie znanej w Europie Huty Szkła „Sabina”, specjalizującej się w ręcznym wytapianiu szkła artystycznego w wielu formach m.in.: wazonów, pater, świeczników, figurek zwierząt, lamp, butelek na perfumy, szklanych stołów czy biżuterii. W godzinach pracy Huty można zobaczyć jak powstają te arcydzieła oraz nabyć jeden z tutejszych wyrobów.

DUKLA

Dukla to miasto związane z historią życia św. Jana z Dukli oraz najkrwawszą bitwą II Wojny Światowej o Przełęcz Dukielską. Warta uwagi jest zachowana zabudowa rynku wraz z renesansowym ratuszem. Na północ od rynku znajduje się pałac wzniesiony w latach 30-tych XVII wieku, a dziś funkcjonujący jako Muzeum Historyczne. W kościele przy klasztorze oo. Bernardynów znajdują się zaś relikwie św. Jana oraz tron papieski stworzony dla Jana Pawła II w roku 1997, kiedy to odwiedził miasto. Nieopodal w miejscowości Trzciana zobaczyć można samotnie św. Jana z cudownym źródełkiem oraz kaplicą popularnie nazywaną „na Puszczy”. 

Zamek królewski w Sanoku

Obecnie siedziba Muzeum Historycznego, został wzniesiony w pierwszej połowie XVI w. dla Kazimierza Wielkiego na wzgórzu otoczonym z trzech stron stromymi skarpami. Do czasów współczesnych ocalała tylko jedna, wschodnia część zamku oraz zabytkowa studnia. Zamek w czasie swojej świetności był okazałą rezydencją, stanowiącą własność królewską. Obecnie w muzeum znajdują się zbiory zarówno sztuki dawnej jak i współczesnej. Do najchętniej odwiedzanych należy wystawa sztuki cerkiewnej XII – XX w. z najcenniejszą w kraju kolekcją ikon.  Dużą popularnością cieszy się największa na świecie ekspozycja ponad 600 prac prezentująca bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych Zdzisława Beksińskiego.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Jest najstarszym i największym pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficznym w Polsce. Zajmuje powierzchnię ponad 38 ha, usytuowane na prawym brzegu Sanu u podnóża Białej Góry. Park etnograficzny liczy około 150 obiektów oraz ponad 31 tys. eksponatów z zakresu kultury ludowej regionu. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne, dostosowane do fizjografii terenu. We wrześniu 2011 roku został udostępniony dla zwiedzających Rynek galicyjski – zrekonstruowane typowe małe podkarpackie miasteczko. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się również wystawy: Ikona Karpacka, Bogdańscy, Strój ludowy, Czas dzieciństwa. Cyklicznie w muzeum odbywają się cieszące się dużą popularnością giełdy staroci oraz imprezy regionalne.

ŁAŃCUT

Łańcut położony jest w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Znaleźć tu można również funkcjonujące od 1970 roku Muzeum Gorzelnictwa nad którym patronat przejęła Fabryka Wódek w Łańcucie „Polmos”.

MISKOLC

Miskolc to trzecie co do wielkości miasto Węgier. Obecnie jest stolicą komitatu (województwa) Borsod – Abauj – Zemplen. Głównymi zabytkami miasta są ruiny zamku Diosgyor, liczne kościoły oraz neoromańska synagoga. Jednak najatrakcyjniejszą dzielnicą Miskolca jest Tapolca, która słynie z grot z wodą termalną wypływającą ze skał pod naturalnym ciśnieniem i zawierającą rad, pierwiastek pozytywnie wpływający na nasze samopoczucie. Kąpiel w cieplicach działa bowiem relaksująco, a ponadto powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych. Po drodze zwiedzić można również Koszyce – drugie pod względem wielkości miasto Słowacji. Dziś jest to jedno z najpiękniejszych i najczęściej zwiedzanych miast tego kraju, a zawdzięcza to m.in. takim zabytkom jak: katedra św. Elżbiety z kryptą Franciszka Rakoczego, kościół św. Michała, eklektyczny teatr.

 

LWÓW

Lwów to miasto niezwykłe, położone w zachodniej Ukrainie nad rzeką Pełtawą. Do 1939 roku było stolicą województwa lwowskiego należącego do Polski. Do najważniejszych miejsc pamięci zalicza się cmentarze: Łyczakowski i Orląt Lwowskich, gdzie znaleźć można groby m.in. Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej czy Władysława Bełzy. Wyjątkowa uroda Starego Miasta polega na różnorodności architektury, w  tym takich świątyń jak: Katedra Łacińska, Katedra Ormiańska czy pięknie zdobiona Cerkiew Św. Jury. Przy Rynku znajdują się takie zabytki jak: Czarna Kamienica, Kaplica Boimów czy Pałac Lubomirskich. Natomiast Opera Lwowska umożliwiła rozwój szeroko rozumianej kultury od wystaw malarstwa po występy najpiękniejszego baletu świata – Baletu Bolszoj. Wszystkie te zabytki pozwoliły w 1998 roku na wpisanie lwowskiego Rynku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.